You are not logged in or registered. Please login or register to use the full functionality of this board...

Post Reply 

Thread Rating:
  • 4 Votes - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SuperVAG firmware
10-25-2018, 10:50 AM (This post was last modified: 11-01-2018 12:45 PM by TGT6.)
RE: SuperVAG firmware
(10-25-2018 04:19 AM)fakir Wrote:  Čeština samozřejmě nainstalovat jde, tady máš postup:

....
No ty jsi úžasný, ještě dnes půjdu na to, doufám, že si nebloknu adaptér nějakým nedopatřením. Zatím moc děkuju. Clapping

Prosím, prosím, byl by mi někdo ochotný poradit jak na to? fakt si nechci bloknout hlavici, tím že na něco špatně kliknu, nebo nevypnu net.. budu onlie až do noci, napište mi někdo na chat. děkuju

--

You are amazing, i will try that today. I hope i will no destroy my adapter. Thank you so much.

Can someone help me "how to do"? I really dont want destroy my adapter.. I will be online into midnight, send me message on chat. Thanks

TGT6, proud to be a member of GarageForum since Oct 2018.
Visit this user's website Find all posts by this user
Quote this message in a reply
10-27-2018, 01:04 PM (This post was last modified: 11-01-2018 12:47 PM by TGT6.)
Tak jsem se do toho pustil. V podstatě stačilo jen postupovat podle přiloženého návodu. Nádhera. Firmware 59 a software 2018.4

Kdyby někdo potřeboval poradit, stačí napsat, ideálně na email.Plně v češtině, prozatím jsem nezkoušel kódovat jednotky ani vyčíst pin, jen jsem vyčetl paměť závad, ale to se podá.

Takže kdo váhá, vzhůru do toho! Bye

So i did. I continued about manual, that is in foldel. Super. Firmware 59 and software 2018.4
If someone need help, contact me, ideal on email.
The program is full in czech, i did no try to code ECU.

10-27-2018, 05:04 PM
(10-27-2018 01:04 PM)TGT6 Wrote:  Tak jsem se do toho pustil. V podstatě stačilo jen postupovat podle přiloženého návodu. Nádhera. Firmware 59 a software 2018.4

Kdyby někdo potřeboval poradit, stačí napsat, ideálně na email.Plně v češtině, prozatím jsem nezkoušel kódovat jednotky ani vyčíst pin, jen jsem vyčetl paměť závad, ale to se podá.

Takže kdo váhá, vzhůru do toho! Bye
Here we speak English
And read the rules here

Click [Image: postbit_thx.gif] & [Image: postbit_reputation.gif] Reputation if I helped you! Thanks.
 Thanks given by: Diagnostix
11-03-2018, 04:33 AM
Hello guys, i need have question again...
Does it work on WIN10, WIN8 ?
Can we solve some problem with SUPERVAG in this thread? For example: SVG149, SVG157, How to.. learn keys, flash eeprom, how to use supervag? Or is some threat about this? Thanks for answer.

Zdravím pánové, funguje nás supervag na WIN10, WIN8...? Podle originálního software samozřejmě ano, ale chci mít jistotu od vás.
Je tohle vlákno k řešení problému s diagnostikou, nebo jen na problémy při instalaci? Rád bych si s někým pohovořil prostě o návodech jak supervag prostě dobře používat, naučit se víc než jen základ. díky za odpovědi, snad se dočkám.

11-07-2018, 05:24 AM
Hello. It does not want me to work. I installed the tutorial, downloaded the software, and I did not have the internet and I needed to configure it with the Internet and I did not want to. The boxes on the right are all unlocked in red.

Ahojte. Mne to neako nechce fungovat. Nainstaloval som podla navodu,stiahol som soft,dam bez internetu a vyhodi ze treba nakonfigurovat s internetom a nepusti ma dalej. V kolonkach na pravo je vsetko odomknute ale v cervenom.

Miko, proud to be a member of GarageForum since Nov 2018.
11-07-2018, 07:28 AM
SuperVAG firmware
(11-07-2018 05:24 AM)Miko Wrote:  Hello. It does not want me to work. I installed the tutorial, downloaded the software, and I did not have the internet and I needed to configure it with the Internet and I did not want to. The boxes on the right are all unlocked in red.

Ahojte. Mne to neako nechce fungovat. Nainstaloval som podla navodu,stiahol som soft,dam bez internetu a vyhodi ze treba nakonfigurovat s internetom a nepusti ma dalej. V kolonkach na pravo je vsetko odomknute ale v cervenom.

You got the right fw?

Máš tam správny FW?

Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk

bresto100, proud to be a member of GarageForum since Dec 2014.
11-07-2018, 04:23 PM
(11-07-2018 07:28 AM)bresto100 Wrote:  
(11-07-2018 05:24 AM)Miko Wrote:  Hello. It does not want me to work. I installed the tutorial, downloaded the software, and I did not have the internet and I needed to configure it with the Internet and I did not want to. The boxes on the right are all unlocked in red.

You got the right fw?

Máš tam správny FW?

Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
So at least I think. I loaded the loader with firm 59. So foolish question, if I pull firm 59 so in the loader I have to write 58 or 59?

Tak aspon si myslim. S loaderom som natiahol firm 59. Taka hlupa otazka, ak taham firm 59 tak do loaderu mam napisat 58 alebo 59?

11-08-2018, 08:31 AM (This post was last modified: 11-08-2018 08:35 AM by Zukja.)
If you have SuperVAG 2018.4, you must have firmware 59 and subscription 2018 in cable!!!
If you have SuperVAG 2018.3, you must have firmware 58 and subscription 2018 in cable!!!
Any other combination is not valid, please don´t try this!
Number of firmware is written automaticaly when you write firmware. Run supervag loader and check fimware number - click on "Read config bytes" and "Firmare number:" must be 59. If not, click on "Write firmware" and choose file "SuperVAG cable 7i_firmware 59.bin". Turn on subscription 2018. That´s all.

Pokud máš SuperVAG 2018.4, musíš mít v kabelu firmware 59 a zapnuté předplatné 2018!!!
Pokud máš SuperVAG 2018.3, musíš mít v kabelu firmware 58 a zapnuté předplatné 2018!!!
Jiné kombinace jsou neplatné, prosím nikdo to nezkoušejte!
Číslo firmware se zapisuje automaticky při zápisu firmwaru, není třeba tam nic ručně nastavovat. Spusť supervag loader a zkontroluj číslo firmwaru - klikni na tlačítko "Read config bytes" a potom "Firmare number:" musíš mít 59. Pokud nemáš, klikni na "Write firmware" a vyber soubor "SuperVAG cable 7i_firmware 59.bin". Pokud nemáš zapnuté předplatné 2018, tak ho zapni. To je vše.

TGT6: If you want know how use supervag, write email to helpdesk@supervag.com or call +420 539 013 184.
Pokud chceš vědět, jak supervag dobře používat, napiš na helpdesk@supervag.com nebo zavolej na 539 013 184.
A teď vážně - stáhni si tyhle soubory, určitě ti to pomůže...

Attached File(s)
How-to-add-reading-coil-to-SVG149.pdf
File Type: .pdf
Downloaded: 109 times
Size: 316.82 KB

SuperVAG-Direct-KEY-en.pdf
Downloaded: 108 times
Size: 1.33 MB

VAG-All-key-lost-solution-en.pdf
Downloaded: 101 times
Size: 581.65 KB

Zukja, proud to be a member of GarageForum since Nov 2018.
 Thanks given by: bresto100
11-10-2018, 04:33 PM
Hi. If I throw out a user update update column, what do I write?

Nazdar. Ak mi vyhodi kolonku aktualizace uzivatelskych udaju,co mam napisat?
(11-08-2018 08:31 AM)Zukja Wrote:  If you have SuperVAG 2018.4, you must have firmware 59 and subscription 2018 in cable!!!
If you have SuperVAG 2018.3, you must have firmware 58 and subscription 2018 in cable!!!
Any other combination is not valid, please don´t try this!
Number of firmware is written automaticaly when you write firmware. Run supervag loader and check fimware number - click on "Read config bytes" and "Firmare number:" must be 59. If not, click on "Write firmware" and choose file "SuperVAG cable 7i_firmware 59.bin". Turn on subscription 2018. That´s all.

Pokud máš SuperVAG 2018.4, musíš mít v kabelu firmware 59 a zapnuté předplatné 2018!!!
Pokud máš SuperVAG 2018.3, musíš mít v kabelu firmware 58 a zapnuté předplatné 2018!!!
Jiné kombinace jsou neplatné, prosím nikdo to nezkoušejte!
Číslo firmware se zapisuje automaticky při zápisu firmwaru, není třeba tam nic ručně nastavovat. Spusť supervag loader a zkontroluj číslo firmwaru - klikni na tlačítko "Read config bytes" a potom "Firmare number:" musíš mít 59. Pokud nemáš, klikni na "Write firmware" a vyber soubor "SuperVAG cable 7i_firmware 59.bin". Pokud nemáš zapnuté předplatné 2018, tak ho zapni. To je vše.

TGT6: If you want know how use supervag, write email to helpdesk@supervag.com or call +420 539 013 184.
Pokud chceš vědět, jak supervag dobře používat, napiš na helpdesk@supervag.com nebo zavolej na 539 013 184.

11-11-2018, 10:19 AM
(11-08-2018 08:31 AM)Zukja Wrote:  TGT6: If you want know how use supervag, write email to helpdesk@supervag.com or call +420 539 013 184.
Hello, ofcourse, i have this three files. Smile

Mám stažené ty tři soubory, mám je od prodejce z číny.

Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)